Edukativno glazbeni program

U Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru, 8. 11. 2022., Hrvatsko-francuska udruga Zadar u suradnji s Odjelom za francuske i frankofonske studije Sveučilišta u Zadru, udrugom Mala opera iz Zagreba te umjetničkom organizacijom Teatro Verrdi, a uz potporu Zadarske županije donosi bogat edukativno-glazbeni program.

Opis programa:

Predstavljanje multimedijalnog djela „Album gospođe Bovary“.

Kultni Flaubertov roman „Gospođa Bovary“ nastavio je svoj život u brojnim filmskim ostvarenjima. Jedno od njih potpisuje i glasoviti redatelj Jean Renoir, za čiji je film „Mme Bovary“ glazbu napisao francuski skladatelj Darius Milhaud (1892-1974).

Već na početku svoje izuzetno plodne karijere Milhaud je bio cijenjen kao najzanimljiviji pripadnik svoje generacije. Tražeći svoj vlastiti umjetnički izraz služio se uvijek novim postupcima eksperimentirajući i koristeći različita izražajna i stilska sredstva.

„Album gospođe Bovary“ u formi suite za klavir i pripovjedača, djelo je nastalo u kombinaciji kraćih odlomaka romana i manjih glazbenih stavaka-fragmenata filmske glazbe.

Koncertno čitanje „Albuma gospođe Bovary“ u izvedbi pijanistice Danijela Petrić i studenata Odjela za francuske i frankofonske studije pod mentorstvom dr. Daniele Ćurko nastojanje je da se ovo zanimljivo djelo predstavi široj kulturnoj javnosti.

Trajanje: 45 minuta

Film Stil gospođe Bovary

23 minutni video art u kojem se sviranje klasične glazbe suprotstavlja razvoju suvremene Emme Bovary funkcionira na poetskim, asocijativnim principima. Njene situacije nisu dijaloške, funkcioniraju kao slika, a naracija i glazba im upisuju sadržaj. U realizaciji sudjeluju pijanistica Danijela Petrić, glumica Maruška Aras te redatelj Dražen Krešić

Trajanje: 20 minuta

Predavanje dr. Željke Matijašević "Gustave Flaubert: realist i homo ludens".

Ugledna stručnjakinja za francuski realizam s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, profesorica Matijašević će govoriti o dvama Flaubertovim djelima koja otkrivaju dvije Flaubertove stvaralacke strane. Prvo djelo je Gospođa Bovary, a drugo je hibridni i nadasve izvoran Rječnik uvriježenih mnijenja uz poseban osvrt na roman  Juliana Barnesa Flaubertova papiga.
Predavanje će se održati putem video veze.

Trajanje 60 minuta

Multimedijalni koncert „Erik Satie, glazba za riječ i sliku“

Na moderan i zanimljiv način  ovaj multimedijalni koncert predstavlja glazbeni svijet i  život ovog originalnog i nekonvencionalnog skladatelja, ali i cijelo povijesno i umjetničko okruženje s prijelaza s 19. na 20. stoljeće (la belle époque). Na koncertu slušatelji će se upoznati s raznim etapama u stvaralaštvu E. Satiea (cabaret, caffé concert, male reducirane forme) te kako je skladatelj utjecao na važne umjetničke pravce i svoje suvremenike.

U formi glazbeno-vizualnog kolaža glazba se isprepleće i nadopunjuje riječi i slikom. Program se sastoji od najpoznatijih skladbi, ekscentričnih tekstova i duhovitih citata Erika Satiea, a popraćen je konferansom i video-projekcijama fotografija iz vremena skladatelja, njegovih originalnih ilustracija te ilustracija francuskog grafičara Charlesa Martina.

U izvedbi programa sudjeluju pijanistica Danijela Petrić i Zdenko Niessner, moderator i pripovjedač.

Trajanje: 45 minuta